සිලෝන් නැතහොත් ශ්‍රී ලංකාව ලෝකයට ඉහළමපෙළේ අතිවිශිෂ්ටගණයේ නිල් මැණික් සපයන ප්‍රධාන රටකි.

සිලෝන් නැතහොත් ශ්‍රී ලංකාව ලෝකයට ඉහළමපෙළේ අතිවිශිෂ්ටගණයේ නිල් මැණික් සපයන ප්‍රධාන රටකි.කාශ්මීරය හා බුරුමය යන ප්‍රදේශ හා රටවලින් ඉහළමපෙළේ නිල්මැණික් හමුවුවද අද පවතින තත්වය අනුව එම ස්ථානවලින් ලෝක වෙළඳපොළට නිල් මැණික් පැමිණීම අඩාළවී ඇත. උදාහරණයක් ලෙස බර ක්‍රාත් 392.52 පමණ වූ ශ්‍රී ලංකාවේ හමුවූ Blue Belle of Asia ලෙස නම්කළ නිල් මැණික 2014 නොවැම්බර් මාසයේදී ඩොලර් මිලියන 17.5 කට ස්විට්සර්ලන්තයේ ජිනීවාවලදී අලෙවි විය. ඒ කාලයේ රුපියල් වටිනාකමට ගණනය කළහොත් (17.5mil usd * 130) රු.මිලියන 2275 එනම් රු.කෝටි 227.5 පමණවිය. නමුත් අද 2021 දී එම වටිනාකම අපගේ දැණුම හා අත්දැකීම් අනුව මෙයට වඩා තුන් ගුණයකට වැඩිවිය යුතුය. දිනෙන් දිනම නිල් මැණික්වලට ඇති මිල ඉහළ යනනිසා විදේශිකයන් නොපැකිලව ඔවුන්ගේ මුදල් නිල් මැණික් සඳහා ආයෝජනය කරයි. ඉතිහාසය බැලුවහොත්, නිල් මැණික් පුරාණ ග්‍රීසියේ සහ රෝමයේ රජවරුන් සහ බිසෝවරුන් සතුරුකම් වලින් හා හානිවලින් ආරක්ෂා කරන බව විශ්වාස කෙරිණි.මධ්‍ය කාලීන යුගයේදී ස්වර්ගය සංකේතවත් කිරීම සඳහා පූජකවරුන් නිල් මැණික් පැළඳ සිටි අතර සාමාන්‍ය ජනතාව විශ්වාස කළේ මෙම මැණික් පිටසක්වලින් පැමිණි බවයි.පුරාණ හා මධ්‍යතන යුගයේ නිල් මැණික් නියෝජනය කළේ විශ්වාසයේ සංකේතයයි. ආධ්‍යාත්මික,තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය සහ වාසනාව ගෙනඒමේ හැකියාව මෙන්ම ආරක්‍ෂක ගුණාංගද ඒවායේ ඇතැයි විශ්වාස කෙරේ. වර්තමාන ලෝකයේ මෙම සුන්දර නිල් මැණික්ගල් තවමත් ශක්තිය,බලය, කරුණාව සහ විශිෂ්ට විනිශ්චය පිළිබඳ ප්‍රබල සංකේතයකි. එමෙන්ම රාජකීයයන් අතර කැපී පෙනෙන පළඳනා වලට මෙන්ම ඔටුනු වලටද යොදාගෙන ඇත. ඔබටත් මැණික් හා ස්වර්ණාභරණ කර්මාන්තය ගැන උනන්දුවක් ඇතිනම් අපගේ telegram සමූහය හා එකතු වී සිටින්න. Telegram Group Link : https://t.me/joinchat/U7Wo0B4Rv1LdO6Z8 දැණුම අවශ්‍ය අය අප ලබාදෙන රත්නවිද්‍යා පොත ලබාගැනීමට WhatsApp හරහා ඔබගේ නම හා ඊමේල් ලිපිනය එවන්න. WhatsApp Link : https://wa.me/message/2A4AUALYVQWRA1[learn_press_profile]