ආසන්න වශයෙන් වර්ග කිලෝමීටර් 65,500වන ශ්‍රී ලංකාවේ මැණික් කර්මාන්තයට සිත්ඇදගන්නා ප්‍රෞඩ ඉතිහාසයක් ඇත

ආසන්න වශයෙන් වර්ග කිලෝමීටර් 65,500වන ශ්‍රී ලංකාවේ මැණික් කර්මාන්තයට සිත්ඇදගන්නා ප්‍රෞඩ ඉතිහාසයක් ඇත. පුරාවෘත්තයනට අනුව දිවයිනට පය තැබූ මුල්ම මිනිසා එය හැඳින්වූයේ ‘තම්බපණ්ණි’ (‘තඹ රතු අත්’) ලෙසය. ඒ දූපතේ රතු වැලි ස්පර්ශ වූ විට ඔවුන්ගේ දෑත් පාට කළ ආකාරය නිසාය. 16 වන සියවසේදී පෘතුගීසි අධිරාජ්‍යය එය හැඳින්වූයේ “සිලෝ” ලෙසින් වන අතර එය අවසානයේ බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යය විසින් “සිලෝන්” ලෙස පරිවර්තනය කරන ලදී. අතිවිශිෂ්ට රටක් ලෙස පරිවර්තනය කෙරෙන ශ්‍රී ලංකාවේ නිල නාමය 1972 වන තෙක් පිළිගෙන නොතිබුණි. සංස්කෘත භාෂාවෙන් ‘මැණික් දූපත’ ලෙස පරිවර්තනය කෙරෙන මැණික් ගල් වෙළෙඳාමේදී ඉමහත් ප්‍රසිද්ධියක් ඇති ශ්‍රී ලංකාව ‘රත්න ද්වීප’ ලෙස ද හැඳින්වේ. භූමියට සාපේක්ෂව විශාල මැණික් ප්‍රමාණයක් ඇතුළුව ශ්‍රී ලංකාවේ විවිධ වර්ගවල මැණික්නිධි ඇත.වසර 2000 කටත් වැඩි කාලයක් තිස්සේ ශ්‍රී ලංකාව සිය වටිනා ස්වාභාවික සම්පත් ලෝක වෙළෙඳපොළට ලබා දී ඇත. අද ලොව මැණික් හා ස්වර්ණාභරණ කර්මාන්තයේ වටිනාකම දිනෙන් දිනම ඉහළ යයි. මැණික් වල ඉතිහාසය මෙන්ම මැණික් හා ස්වර්ණාභරණ කර්මාන්තය ගැන ගැන ඔබ උනන්දුවක් දක්වනවාද? කුතුහලයෙන් සිටිනවාද? WhatsApp හරහා ඔබගේ නම සමග පණිවිඩයක් එවා අප විසින් නොමිලේ ඔබට ලබාදෙන රත්නවිද්‍යා පොත ( pdf ) බාගත කරගැනීමට සබැඳිය (link)ලබාගන්න. WhatsApp Link : https://wa.me/message/2A4AUALYVQWRA1 එමෙන්ම අපගේ මැණික් ව්‍යාපාරයට උදව් telegram සමූහයට පහත සබැඳියෙන් ( link ) එක්වන්න. Telegram Group link : https://t.me/joinchat/U7Wo0B4Rv1LdO6Z8[learn_press_profile]